Zápisník z cest olomouckých bikerů

  
DRTIČ je bombastická akce se startem a cílem v Kopřivnici. Po startu se po značené trase vydá peloton bikerů na hřebeny Beskyd.
Každý si sáhne na dno, může si ale zvolit trasu podle vlastních možností. Nezávodíš, ale v poho vlastním tempem vyjedeš na Lysou, po hřebenech, potíš krev ve výjezdech a vlaješ naq bajku v krutých sjezdech. Cestou ionťáky s pěnou a něco na zub. Super atmosféra, po dojezdu už se těšíš na další ročník.
Co píše o Drtiči na svých stránkách organizátor, Roman Lipový :

Kopřivnický Drtič je poloorientační nezávodní hobby maraton.

Je vhodný pro všechny bikery, kteří jezdí pro radost z projeté trasy, z celodenní projížďky a nazáleží jim zas až tak na pořadí v cíli.

Pokud k nim patříte, tak Vás vždy rádi v Kopřivnici na DRTIČI přivítáme. Smyslem této akce je to, abychom se společně projeli po pěkné a náročné Beskydské krajině. Orientovat se budete častečně podle mapy s itinerářem, kterou dostane na startu, častečně podle svého orientačního smyslu, častečně podle rad "domorodců" a také v určitých místech podle vlastního značení, podle šipek s písmenem D, ale to zejména při průjezdu přes město, nebo mimo tursitcké značení.

Na Drtiči oceníte také variabilnost trasy. Na mapě, kterou dostanete, je výrazně zakreslena nejdelší trasa a také tzv. zkracovačky. Pokud máte dostatek sil, tak se stále držíte nejdelší trasy, jakmile vám síly dojdou, tak můžete využít některé ze zkracovaček, které vás buď dovedou nejkratší trasou do cíle (ale pořád pokud možno v terénu) a nebo vám umožní vynechat některý kopec a přejet v klidu na další. Tímto je zajištěno to, že každý účastník může ujet libovolnou délku trati (např. 50, 70, 90, 110, ale i více než 120 km). Velkou výhodou, oproti jiným maratonům, je také dostatek času, první časový limit je totiž po 11 hodinách a je pro ty, co chtějí stihnout losování. Řada účastníků dává ale přednost projetí celé trasy (zisku všech razítek, ze všech horských chat) a tak na trati stráví např. i 13-14 hodin.

Pokud však chcete projet úplně celou trať a Beskydy na vlastní kůži neznáte, tak vás musíme upozornit, že je to fyzicky velmi náročné, několikrát se stoupá z údolí (např. 350 m.n.m.) na kopce a hřebeny (nad 1000 m.n.m.). Je běžné, že celou trať projede pouze 40 až 60% účastníků.

Ale zpět ke krajině - za poslední ročníky se účastníci Drtiče octli na řadě atraktivních Beskydských vrcholů, např. Radhošť, Pustevny, Smrk, Velký Javorník,.. včetně toho nejvyššího, Lysé hory, 1324 m n.m. Na většině těchto míst se nacházejí horské chaty, které Vám umožní nejenom se občerstvit, ale také orazit si mapu pamětním turistickým razítkem (což nahražuje u Drtiče systém kontrol).

A tak, jak řekl jeden z účastníků, "co by člověk neudělal pro 6 razítek". I o tom je Kopřivnický Drtič, o sebepřekonání.

dnc@atlas.cz
Name
Email
Comment
Or visit this link or this one