Zápisník z cest olomouckých bikerů

  
pramen Odry.jpg
... podruhé ...

Tak tentokrát to vyšlo.

Olomouc - Přáslavice Božka ( zavřeno ) - Velký Újezd - Kozlov - Pramen Odry -
- Výkleky - Tršice - Velký Týnec Mohyla - Olomouc

70 km

Mira, Jirka, Ivan

Když je venku hezky, je škoda sedět doma.

Po loňském neúspěšném pokusu je v plánu dojet k prameni Odry a pak zpět buď přes Libavou nebo na Tršice. Nakonec vítězí plán B.

Vše běží podle plánu, jedeme po cyklistické výpadovce kolem hučící Bystřičky na Bystrovany a Velkou Bystřici. Prvním cílem je rozhledna Božka v Přáslavicích. Ta je ale dnes bohužel zavřená.

Dále pokračujeme po cyklostezce podél staré silnice směr Lipník až do Velkého Újezda. První občerstvovala je ve stylové  Myslivecké restauraci  ( Kubo, Anče, hajnej - nestát, nelekovat, dělat … ). Po zkušenostech z minula, kdy jsem se chtěl nalogovat na silnici zkratkou přes vojenský prostor a zastavila mě veliká bílá cedule. Z VÚ proto tentokrát sjíždíme zpět na silnici a krosujeme dálnici u odbočky na Výkleky. Pak po silnici stoupáme na Kozlov. Tělo ( teda aspoň to moje ) je zlenivělé vánoční zahálkou a moc se mu nechce - to je hrůza. Nakonec se ale přece jen nahoru vyšplhám.

V Kozlově odbočujeme doleva na polňačku  k prameni Odry, na cestě v lese je i sníh ( v lednu ??? ! ), u pramene i ledovka. No, jsme tu.  Pramen je hezky upravený - vyvěrá v altánku, je tu i orientační tabule s počtením o řece a mapa, sice úplně jiného regionu, zato ale můžeme plánovat další akci, třeba kolem vyznačeného Gottwaldova … 

Dále se rozhodujeme sjet zpět a přes Výlkeky a Tršice domů.

Před Výkleky zajíždíme k jezírku. Je obklopeno skalami a působí velmi romanticky, taková malá hanácká Amerika. Jezero zamrzlé, jen u břehu je vysekerkovaná díra, kudy se do vody noří potápěč. Brr, jde z toho mráz po zádech, je čas zahřát se šlapáním.

Další plánovanou zastávkou atrakcí je tvrz v Tršicích,  jako bonus pak objevujeme obrovskou žábu

v parčíku u kostela.

Cestou necestou pak kolíme na kopec nad Velkým Týncem, s pauzičkou u mohyly. Za tmy pak dojíždíme domů s pocitem dobře stráveného dne.

Tak zase někdy …

dnc@atlas.cz
Name
Email
Comment
Or visit this link or this one