Zápisník z cest olomouckých bikerů

  

Štramberská trúba 1.8.2010

Trúba
Trúba
Sólovka

Štramberk - Bílá hora - Kopřivnice - Lubina - Hukvaldy - Kozlovice - Palkovice - Palkovické hůrky - rozhledna Panoráma - Palkovice - Kozlovice - Mniší  -Kopřivnice - Štramberk


Částečně blbá domluva, rozhodnutí na poslední chvíli i chuť vyrazit sám, proto sólo.

Autem do Štramberka není daleko, tak pětašedesát baj očko.Po dálnici přes půl cesty, dá se. Chci vyrazit brzo, nějak se to ale zaplantalo, takže až kolem desáté. Na místě jsem za dobrou hoďku, parkuju v dolíku pod městem. Vypadá to na pěkný dusno.

Do města je to pěkně do kopce, takže na zahřátí. Stoupám na náměstí až k věži / rozhledně Štramberská Trúba. Tady už to známe, takže jen foto, pohlednici s razítkem a už nasávám atmosféru městečka v kopci s krásnými dřevěnicemi. 

Pod Trúbou
Pod Trúbou
Štramberk, zamlžená čočka
Štramberk, zamlžená čočka
Pod Trúbou
Pod Trúbou
Kousek od Trúby je další cíl - rozhledna Bílá hora. Teda v mapě to tak nevypadá, ale stojí na pěkným krpálu. Do sedla to ještě jde, pak už je to horší. Nerozjetému bikerovi s chabou kondicí ( tím myslím sebe ) to nahoru moc nejde, funím jako parní vlak a mnohé úseky zdolávám zbaběle necyklistickým způsobem, potupně pěšo. Cíl je vysvobození. Po regeneraci stoupám na ochoz, výhled je odměna za tu mordu. No - výhled ... Směrem na Kopřivici OK, výhledu na jiné strany ale brání koruny stromů a tak na Štramberk a Trúbu není vidět vůbec, to je totální fópá. Něco popíliť by to chtělo.
Bílá hora

Bílá hora

Rozhledna Bílá hora
Výhled z BH

Výhled z BH

Beobachtungstelle Weissberg
vrcholovka

vrcholovka

Beobachtungstelle Weissberg
  Sjezd do Kopřivnice je v poho, jen se odděluji od modré a sjíždím po lesní asfaltce, která se stáčí zpět na Štramberk, tož totok ? Nejsem ale první, kdo to tak má, vpravo míjím "cestu" srázem do kopřivnické zahrádkové kolonie. Tak poď. Dá se, ikdyž jen s kolem na zádech. Hned jsem ale dole a to bez ztráty desítky. V Kopřivnici pauza v muzeu tatrovek pro pohlednici s razítkem, fotím Slovenskou strelu, škoda, trochu nám zase zchátrala od doby, kdy jsem ji viděl naposledy.

Pochvala kopřivnickým za perfektní cyklostezky. Jednou se nechám vést směrem k dalšímu cíli. Stezka mě vede mimo silnici městem, přes železniční koleje i přes vodu a nakonec mě vyvrhne na málo frekventovanou cestu v obci Lubina. Zde už navazuje další cyklo. Když se ohlédnu, ještě dlouho vidím špičku rozhledny Bílá hora, hmmm  

Kopřivnice

Kopřivnice

Slovenská strela
A tak šlapu k dalšímu cíli, to je hrad Hukvaldy. Je vidět už zdálky, těch pár kiláků spolykám  docela rychle a už jsem tady. Hrad stojí na kopci uprostřed lesoparku, spousta návštěvníků i bikerů. V parku pomník Leoše Janáčka i pamětní deska na první uvedení oprry Liška Bystrouška v roce 1959 - to jsem si myslel, že to bylo mnohem dříve. Lidí v parku ubývá a tak sedám na kolo a ke hradu dojíždím kolmo. Před hradem je k dialogu připraven bodry ostravak, bavíme se o všem možném asi 2 minuty. Pak se rozloučím a mířím do hradu. Tankuju Birel a získávám další pohlednici. Hrad - zřícenina - vypadá hodně rozlehle, dýchá tu pohodová atmosféra. Určitě se sem ještě vrátím, někdy.

Pohledem do mapy kontroluju směr k dalšímu cíli. To, co BO vydával za Lysou horu, je vysílač na Kubánkově, no hned mi to nějak nedalo, Lysá cca 5 km vzdušnou čarou odtud ... ? Lysou horu jsem nakonec přece jen viděl, od Kozlovic - v oparu a v dálce.

k Hukvaldům
k Hukvaldům
k Hukvaldům

k Hukvaldům

k Hukvaldům
cyklo

cyklo

Rozcestník Lubina
Bystrouška

Bystrouška

Liška jedna
Předposlední cíl je nad Palkovickými hůrkami - rozhledna Panoráma pod vrcholem Kabátice. Cest k ní vede hodně. Naplánoval jsem to po modré pod hradem, ta ale začíná po schodech, no kdo ví, jaké by byly ty konce. Další varianta je sjet ke Kozlovicím a před nimi odbočit vlevo na žlutou v les, to je taky pěkná blbost, bo je to nesjízdné. Zbývá třetí varianta, přes Kozlovice až do Palkovic a tady odbočit pro změnu taky na žlutou a tak se dostat na Palkovické hůrky, odtud už by to měl být kousek. Tak jo, vítězí varianta CÉ. Míjím areál Na mlýnku s s chalupami ve valašském stylu a v Pavlovicích teda odbočuju na žlutou. Cesta jde chvíli do kopce, pak se ale mění jak jinak než na pořádnej krpál. Ale dá se. Jsem na hůrkách.   
Na mlýnku

Na mlýnku

Koliba Kozlovice - areál Na mlýnku
Na mlýnku

Na mlýnku

Koliba Kozlovice - areál Na mlýnku
Palkovické hůrk

Palkovické hůrk

Palkovické hůrky
 Špička s antenami, které jsem viděl z hradu, mě směřuje doleva, naštěstí mě ochotný chalupář směruje správně. Cesta k rozhledně není značená, tak se mám držet po vrstevnici a dojet až k ní. No nějak se mi to nezdá a tak na křižovatce lesních cest odbočuji k vrcholu. Tady je ale prd. Vracím se a podle rady beru tu vrstevnici. Ta mě fakt dovede až na místo. Po úmorném hledání JSEM TADY. Rozhledna je volně přístupná, výhled je ale opět jen jedním směrem, na Frýdek Pístek. I tak to stojí za to. Kochačka probíhá.

No a pak dolů zpět do Palkovic a Kozlovic, odtud pak po známé drtičské stezce Měrkovice - Mniší - Lubina. Pauza v hospě Katolický dům - Birel padne a sluší. 

 

Kabátice

Kabátice

nalezena
Kabátice

Kabátice

tak to je ona
Kabátice

Kabátice

výzhled z Kabátice
Kabátice

Kabátice

vrcholovka
houba

houba

mykologické okénko
Lubina

Lubina

Hospa Katolický dům
Začíná ale tlačit hlad. V Kopřivnici pauza v asijském bistru, pečené nudle s kuřecím masem bodnou.Po silnici do Štramberka a sjezd k autu, to je taková hezká tečka za tím dnešním případem. 
dnc@atlas.cz
Name
Email
Comment
Or visit this link or this one